poniedziałek, 14 lutego 2022

Centrum przesiadkowe Opole Wschodnie działa niespełna miesiąc, a już powoduje kontrowersje. Ratusz informuje, że zmian wycofywać nie zamierza

 17 stycznia oficjalnie dla ruchu autobusów otwarto centrum przesiadkowe przy stacji Opole Wschodnie. Zmienione zostały trasy linii N2, 11, 15 i 28, choć przeniesienie w ten rejon tych ostatnich wywołuje ciągłą burzę wśród mieszkańców.

W ciągu zaledwie miesiąca pojawiło się wiele kontrowersji. Mieszkańcy optują głównie za przywróceniem linii 15 w okolice pływalni przy ul. Ozimskiej i Błękitnej Wstęgi przy ul. Horoszkiewicza.
Ratusz odpowiada jednak - linię przeniesiono na podstawie wniosków mieszkańców, które dawniej wielokrotnie wpływały do Urzędu, a mowa tu o połączeniu jedną linią wszystkich szpitali w Opolu (w założeniu w obsługę komunikacyjną włączony zostanie rejon szpitala przy ul. Wodociągowej).

Po długiej, bo ponad kilkunastoletniej przerwie, MZK ponownie obsługuje ulicę Rataja, jednak znaczny jej odcinek jest jednokierunkowy, a więc poprowadzenie autobusów przez nowe przebicie było koniecznością. 
Sami pasażerowie dojeżdżający do wspomnianego szpitala są zadowoleni - 2 nowe przystanki i 1 istniejący ulepszyły komunikację w tym rejonie.

Co natomast z ulicą Horoszkiewicza i C.H. Auchan przy ul. Sosnkowskiego?
Te obsługuje teraz linia 25, która już nie kursuje ul. Katowicką. Niedawno zlikwidowano również przystaneki zlokalizowane przy ul. Kośnego. Autobusy w tym miejscu już od 2019 roku jeździły bowiem objazdem, wielokrotnie jednak wspominano, że linia 25 zniknie z tego rejonu. Tak też się stało.

Dawniej zakładano także utworzenie nowej linii - 27, która miała połączyć aż 3 centra przesiadkowe na terenie miasta - Opole Wschodnie, powstające centrum przy dworcu głównym oraz Opole Zachodnie. 
Niestety jak się dowiedzieliśmy - na uruchomienie nowych połączeń na razie warunków nie ma - rolę graja tu przede wszystkim finanse i sytuacja taborowa. Możliwe jest jednak że ta druga nieco zmieni się po dostarczeniu w połowie roku pierwszych autobusów elektrycznych w liczbie 5 szt.
Odciążeniu ulegnie właśnie linia 25, która ma zostać zelektryfikowana w całości. W niedalekiej przyszłości natomiast planowane jest częściowe zelektryfikowanie lini 3 i 11. Wszystko wskazuje na to, że nawet 5 pojazdów bez stałego przydziału byłoby wystarczające do utworzenia nowego połączenia.

A co z funduszami? Koszt uruchomienia nowej linii to średnio 1 mln złotych. Obecna sytuacja wystarczająco obciąża budżet miasta, który co rusz jest zmuszony dokonywać nieplanowanych wydatków. Samo centrum również nie skorzystało - kilkukrotnie przesuwano termin jego otwarcia ze względu na kiepską sytuację rynkową i brak wystarczającej ilości materiałów budowlanych. Nawet jeszcze w tym momencie centrum ma status będącego "na ukończeniu", jednak mogą one dawać wrażenie, że całość uruchomiono w pośpiechu - niedziałające biletomaty i tablice informacji pasażerskiej, wystające kable oraz niedokończona izolacja istalacji elektrycznych. W fazie wykończeniowej jest także parking.

Szereg kontrowersji wywołało również wytyczenie buspasów w miejscu nieobsługiwanym przez MZK.
- Korzystniej by było zrobić je [buspasy - red.] w rejonie dawnej stacji benzynowej, przy akademikach, tak by MZK miało łatwiejszy dojazd do zatoczek - mówi jeden z mieszkańców - w innych miastach stosuje się dodatkowe oznakowanie dla autobusów, takie jak specjalne sygnalizatory oraz wytyczone pasy skrętu.
Miasto na takie pytanie również odpowiedziało stosunkowo szybko - wytyczenie buspasów było bowiem kluczowym kryterium, wymaganym do otrzymania unijnej dotacji, a jej brak uniemożliwiłby remont skrzyżowania.
W stronę Zaodrza wybudowano jednak zatoczkę, która jeszcze nie jest obsługiwana, natomiast miasto już przygotowuje się na zmiany, które ewentualnie zostaną wprowadzone w przyszłości.

Zwątpienie w sens inwestycji mogą jednak wzbudzać puste stanowiska dla autobusów międzymiastowych. Również PKS nie zamierza zmieniać lokalizacji swojego przystanku, którego lokalizacja pokrywa się z przystankiem "Katowicka - Szpital".
Jednak na autobusy w tym miejscu trzeba będzie jeszcze poczekać, bowiem zgłoszenie się przewoźnika chętnego to poprowadzenia przez centrum swojego połączenia autobusowego jest kwestią czasu.

Tak jak zmiana tras linii wzbudziła jednoznaczne zdanie u pasażerów tak ratusz odpowiada, że wszystko jest jak najbardziej przemyślane. Również dodaje, że jest to docelowa organizacja transportu w tym miejscu i zmian wycofywać nie zamierza. Póki co trzeba się do tego przyzwyczaić


Porządki na blogu

 Ze względu na niewielkie nieprawidłowości w działaniu strony, redakcja zarządziła krótką przerwę techniczą, której owocem są niewielkie zmiany na blogu.

Zmianie uległy liczniki, przeprojektowano pasek boczny a także wyeliminowano błędy powodujące nieprawidłowe działanie strony.

Jednocześnie dziękujemy za cierpliwość

Redakcja BMOKM