Jak korzystać z ciepłego guzika?

Ciepły guzik MZK Opole

 Podczas podróży komunikacją miejską, możemy się natknąć na termin "Ciepły Guzik". Ale co on właściwie oznacza, i dlaczego "ciepły"? Nazywa się tak otwieranie drzwi przez pasażera, gdy autobus stoi na przystanku. "Ciepły" dlatego, że w okresie jesienno-zimowym, zapobiega wychłodzeniu pojazdu - eliminuje sytuacje, w których drzwi są otwierane bez potrzeby, tj. gdy nikt nimi nie wsiada, ani nie wysiada.

Choć obsługa przycisku do otwierania drzwi może wydawać się dziecinnie prosta, nie zapominajmy o paru istotnych aspektach. Między innymi - nie każdy autobus posiada taki sam rodzaj przycisku, toteż różni się sposób jego aktywacji. Zanim jednak szczegółowo opiszemy te różnice, krok po kroku przedstawimy, jak poprawnie aktywować przycisk do otwierania drzwi, gdy chcemy wsiąść, lub wysiąść.

Jeżeli jesteś pasażerem chcącym wsiąść do autobusu z przystanku:

1. Gdy widzisz, że Twój autobus zbliża się do przystanku, podejdź do zatoczki i stań w bezpiecznej odległości od krawężnika. Upewnij się że stoisz w miejscu, w którym nie jesteś narażony na kolizję z autobusem

2. Zaczekaj na całkowite zatrzymanie się autobusu.

3. Podejdź do drzwi, którymi chcesz wsiąść do pojazdu. Zlokalizuj przycisk - znajduje się on po lewej, prawej, lub obu stronach wejścia.

4. Zaczekaj na podświetlenie się przycisku. Gdy już zobaczysz poświatę, naciśnij przycisk (sposób aktywacji przycisku różni się w zależności od typu pojazdu, różnice te wymienimy później)

5. Prawidłowo naciśnięty przycisk otworzy drzwi. Możesz teraz wejść do autobusu.

Jeżeli jesteś pasażerem chcącym wysiąść z autobusu na przystanek:

1. Gdy wiesz, że autobus zbliża się do Twojego przystanku, naciśnij przycisk STOP, znajdujący się najbliżej Ciebie. Naciśnięcie tego przycisku spowoduje nadanie komunikatu dźwiękowego i wizualnego kierowcy pojazdu.

2. Udaj się do wyjścia, którym zamierzasz opuścić pojazd

3. Gdy autobus zatrzyma się na Twoim przystanku, naciśnij przycisk otwierania drzwi, który znajduje się na poręczy, bezpośrednio przy drzwiach.

O czym należy pamiętać:

- Drzwi otwarte przyciskiem będą otwarte tylko przez określony czas. Kierowca wtedy praktycznie nimi nie zarządza, jedynie aktywuje ciepły guzik w momencie zatrzymania się na przystanku
- Po sygnale dźwiękowym drzwi, nie wsiadaj, ani nie wysiadaj z autobusu
- Winy za nieotwarcie drzwi nie ponosi kierowca - w przypadku aktywacji ciepłego guzika, obowiązek ten spada na pasażera.

Różnice w działaniu przycisków w poszczególnych typach autobusów:

Autobusy o numerach 305-307 (autobusy MAN) - przycisk jest dotykowy. Wystarczy dotknąć go, w momencie pojawienia się zielonej poświaty.

Autobusy o numerach 504-513 (autobusy MAN) - przycisk należy lekko docisnąć w środkowej jego części, do czasu zmiany koloru poświaty z zielonego na czerwony.

Autobusy o numerach 514-561 (autobusy MAN) - przycisk jest dotykowy. Wystarczy dotknąć go, w momencie pojawienia się zielonej poświaty.

Autobusy o numerach 470-484 (autobusy MAN przegubowe) - przycisk jest dotykowy. Wystarczy dotknąć go, w momencie pojawienia się zielonej poświaty.

Autobusy o numerach 563-572 (autobusy Solaris) - przycisk należy lekko docisnąć w środkowej jego części, do czasu zmiany koloru poświaty z zielonego na czerwony.

Autobusy o numerach 801-805 (autobusy Solaris elektryczne) - przycisk należy lekko docisnąć w środkowej jego części, do czasu zmiany koloru poświaty z zielonego na czerwony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz